Header Gadget

Content of Header Gadget

Wednesday, June 18, 2014

Brokula, Brokoli, Brocooli - Brassica oleracea

Carstvo:    Plantae
Brokula, Brokoli, Brocooli - Brassica oleracea
Brokula, Brokoli, Brocooli - Brassica oleracea
Razdeo:    Magnoliophyta
Klasa:    Magnoliopsida
Red:    Brassicales
Porodica:    Brassicaceae
Rod:    Brassica
Vrsta:    Brassica oleracea


Naziv brokula dolazi od italijanske reci "brocco", što znaci ogranak.

Brokula (lat. bracchium) je povrće iz porodice kupusnjača kojoj još pripadaju prokulica, kupus, koraba, cvetača, kelj i druge. Smatra se izvornim oblikom karfiola, a uzgaja se zbog središnjeg i postranih zelenih cvetnih izdanaka smeštenih na razgranatoj i mekanoj stabljici.
Bogata je vitaminima i mineralima.

Gajenje:

Brokola se gaji slicno karfijolu, kao glavni ili sporedni usev. Bolje je da se gaji u jesen. Zato na proizvodnju rasada treba misliti vec u maju, najkasnije pocetkom juna.
Od semena do rasada treba da prodje cetrdesetak dana.
Optimalna temperatura za nesmetan porast je 13 stepeni.

Karfiol trpi od visokih temperatura i intezivnog osvetljenja, a brokola dobro podnosi i jedno i drugo. Podnosi i slabije mrazeve bez vidljivih ostecenja.

Zahtevi za vodom su veliki, jer ima plitak koren i veliku lisnu masu. Zato je zalivanje redovna mera nege ove kupusnjace.

Dobro uspeva na svakom zemljistu sa dobrim vodno-vazdusnim rezimom. Podnosi i monokulturu (uzastopno gajenje vise godina na jednom mestu), posebno ako je sadrzaj kreca u zemljistu izrazenija.

Zahteva vece kolicine hranjivih materija, narocito azota i kalijuma.

Orijentaciona kolicina mineralnog hraniva mogla bi da bude 150 kilograma azota (u dva prihranjivanja), 100 kilograma fosfora i 250 kalijuma po hektaru.

Preprucljivo je i dodavanje mikroelemenata, i to bora u vidu “boraksa” (10-15 kilograma po hektaru). Dobro reaguje i na magnezijum, koji se povoljno odrazava na dobijanjeg duzeg i cvrsceg stabla, a povoljno utice i na sprecavanje truljenja glavica (ruza).

U nasim klimatskim prilikama rasadjivanje je moguce od sredine aprila do kraja avgusta.
Proizvodnja rasada traje pet-sest nedelja. Po kvadratnom metru preporucuje se dva grama semena. U gramu ima od 150 do 250 semenki. Rasadjuje se na razmaku 50-60 santimetara izmedju redova i 40-50 santimetara u redu.

Veoma je vazno odrediti pravo vreme berbe glavica brokole. Ako se beru ranije nego sto bi trebalo bice lake, a prinos mali. Zakasni li se samo nekoliko dana, dolazi do pojave zutih cvetova. Bere se, prakticno, svaki drugi-treci dan, zavisno od kompaktnosti  glavica. Obrane plodove treba odmah skloniti na hladno mesto ili ih sto brze otpremiti do fabrike ili hladnjace, jer su vrlo osetljivi na visoke temperature (brzo dehidriraju).
Ako se prodaju u svezem stanju, najbolje je da se svaki plod pakuje u tanku prianjajucu foliju.

Nutritivna vrednost:

U 100 grama sveže brokule ima 91% vode, 0,34 g lipida, 324 mg fosfora, 6,08 g ugljenih hidrata, 2,7 g vlakna, 2,02 g šecera, belancevina 2,7 g, vitamina A 68 mg, vitamina C 76 mg,kalcijuma 52 mg,  natrijuma 22 mg, gvozdja 0,96 mg ,mangana 0,20 mg.Takodje sadrzi svega 34 cal / 100gr.
Brokula povoljno deluje na varenje i odlican antioksidans. Pomaže u prevenciji ocne mrene , srcanih bolesti , razlicitih oblika raka , posebno zeluca i debelog creva. Zbog termolabilnosti vitamina C brokulu treba jesti sirovu.

Preliminarna laboratorijska istraživanja pokazala su da indol karbinol koji se prirodno nalazi u brokuli, zelju i prokulicama može napasti Herpes simplex virus i sprečiti faktore koji pomažu reprodukciji virusa.

Ovaj vitamin podstiče formiranje žuči, pomaže u odbrani od virusa i detoksikaciji organizma. Iako vitamin C ima mali uticaj u prevenciji obične prehlade, on skraćuje trajanje i ublažava simptome prehlade.

Zastitno dejstvo od raka pripisuje se materiji koja se zove sulfofran, citat:

"Koncentrat brokule sadrži dovoljno aktivne materije iz grupe glukozinolata da zaštiti od nekih vrsta raka. Po efikasnosti u lecenju i preventivi na prvom mestu je brokula, zatim klice brokule, zatim kelj i mladi luk i na kraju crveni kupus. Najsnažnija materija u preventivi lecenja raka sulforafan koji u molekuli sadrži sumpor, koji ima produženo delovanje, toplotno je otporan, ali nije otporan na proces starenja brokule, zbog cega nakon 3 dana stajanja njegova koncentracija i aktivnost naglo opadaju. On je indirektni antioksidant, dakle podržava antioksidantno delovanje slicnih materija ( tokoferoli – vitamin E, te koenzim Q-10). Gram suvog ekstrakta klica brokule sadrži 324-424 mg sulforafana..."

0 comments:

Post a Comment